День пам’яті жертв Голодомору

День пам’яті жертв Голодомору

27 листопада, у день пам’яті жертв Голодомору, акту геноциду української нації репресивною тоталітарною машиною, мільйони українців вшановують пам`ять загиблих.

Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Гусак: Важливо, щоб місцеві вибори відбулись зі зміною виборчої системи
2010-03-10 14:34:00

Гусак: Важливо, щоб місцеві вибори відбулись зі зміною виборчої системи

Яка система місцевих виборів краща – мажоритарна чи пропорційна? Яка з них зможе позитивно вплинути на життя мешканців Івано-Франківська? Відповіді на ці питання передача «Моя хата» на ТРК «3 студія» дізнавалась у депутата міської ради, голови Івано-Франківської міської організації Єдиного Центру Руслана Гусака.

- На Вашу думку, яка система виборів є кращою, доцільнішою, практичнішою – мажоритарна чи пропорційна?

- Та політреформа, яка була прийнята наприкінці 2004 року, змінила виборче законодавство, що стосується виборів до ВРУ, а також виборів до органів місцевого самоврядування. Тобто у 2006 році депутатів до органів місцевого самоврядування люди обирали за партійними списками на пропорційній основі. Люди голосували за партії. І скільки певна партія набрала відсотків, відповідна кількість депутатів за списком проходила в міську раду.
В минулій каденції (2002-2006 роки) вибори проходили за мажоритарною системою. Я був депутатом і в минулій каденції, тому можу порівняти, яка система краща, що стосується виборів до органів місцевого самоврядування. На моє глибоке переконання, для того, щоб виборець знав свого депутата в лице, щоб депутат мав більшу відповідальність за свою депутатську роботу, потрібно повернути мажоритарну систему виборів до органів місцевого самоврядування. Або, принаймні, проводити вибори за відкритими списками, тобто кандидата може висувати політична сила.
Люди повинні знати свого депутата в лице. Що сьогодні відбувається в міській раді. Здебільшого, депутати, які пройшли за списками тої чи іншої політичної сили і є опонентами міського голови, працюють на деструктив. Звичайно, опозиція повинна бути, але вона повинна бути конструктивна. А чотири роки, які минули, в Івано-Франківській міській раді пройшли під девізом: «Чим гірше в місті, тим гірше для міського голови і тим краще для опозиції». Я вважаю, що це неправильно.
При зміні системи виборів буде більша відповідальність депутатів перед своїми виборцями.

- При мажоритарній системі кандидати, котрі вибирались в округах, проводили зустрічі з виборцями, спілкувалися з людьми. Після виборів депутати мали свої кабінети, працювали громадські приймальні, куди завжди могли звернутись виборці. Тобто відбувалось спілкування громадян із обраними депутатами. Тепер майбутніх кандидатів ми, переважно, бачимо тільки по телебаченню або на біл-бордах. А після виборів депутатів ми взагалі не бачимо. Чому так відбувається?


- Запровадження у виборчому законодавстві пропорційної системи виборів стерло таке поняття, як «свій депутат». Нині депутати не прив’язані до конкретної території. Люди обирають політичні партії і за цими політичними партіями стоять депутати, які пройшли у прохідній частині списку. Депутат не несе ніякої відповідальності за ті гасла, які виголошує політична партія у передвиборчий період. Потрібно повернути персональну відповідальність депутата перед виборцем.
В минулій каденції було запроваджено таку практику, що депутати приймали своїх виборців на округах. Це відбувалось регулярно – два рази в місяць. Сьогодні таких прийомів немає. Працюють лише офіси партій. Але, здебільшого, коли люди сюди приходять, їм не допомагають, а культурно відмовляють. В результаті люди залишаються один на один із своїми проблемами.
Як би не відбувалися вибори – чи за мажоритарною системою, чи за відкритими списками, чи на пропорційній основі – депутат, перш за все, сам повинен морально відповідати перед людьми, які обрали його на цю посаду. Адже, і в минулій каденції, при мажоритарній системі, були такі депутати, які роками не з’являлись на своїх округах.

- Продовжуючи тему виборів… Деякі громадські організації переконані, що місцеві вибори все ж таки відбудуться 30 травня 2010 року. Навіть подано позови до окружного суду столиці стосовно того, щоби відмінити постанову ВРУ про перенесення дати місцевих виборів. Що ви думаєте з цього приводу?

- Організувати та провести місцеві вибори 30 травня 2010 року неможливо з декількох причин. Перша причина – це відсутність державного бюджету, друга причина – відсутність уряду, третя причина – відсутність коаліції у ВРУ. Коли ці причини будуть усунуті, тоді можна повертатись до визначення дати проведення виборів до органів місцевого самоврядування. Те, що відмінили дату 30 травня, дає велику надію всім нам - депутатам місцевих рад – на те, що наступні вибори відбудуться зі змінами до виборчого законодавства і буде запроваджено або мажоритарну систему, або відкриті списки. Якби вибори відбулись 30 травня 2010 року на пропорційній основі за закритими партійними списками, так як і минулі місцеві вибори, то якісної зміни органів місцевого самоврядування не відбулось би взагалі. Ми просто змінили б кількість депутатів від тої чи іншої політичної сили. Нових облич, найімовірніше, ми би не отримали.
За законодавством підготовка до виборів розпочинається за три місяці до дати виборів. Тобто з огляду на дату 30 травня, виборчий процес мав стартувати 23 лютого 2010 року. Звідси випливає логічний висновок, що вибори 30 травня уже відбутися ніяк не можуть.
Найоптимальніше, щоб вибори відбулись восени 2010 року. Оскільки повноваження депутатів місцевих органів влади та міських голів згідно Конституції завершуються у 2010 році. Але, ще раз наголошую, що важливо, аби вибори відбулись зі зміною виборчої системи.
 

Розмовляв Роман Калина, передача «Моя хата» на ТРК «3 студія»

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі

Газета "Эдиний Центр"